راه و روش صحیح آفتاب گرفتن و خوش رنگ شدن پوست بدون آسیب

آفتاب گرفتن
برخی از خانم‌ها و دختر خانم‌ها علاقه دارند که رنگ پوست‌شان برنزه باشد به همین علت با شروع فصل تابستان به سراغ آفتاب گرفتن می‌روند تا رنگ ‌شان تیره شود. اما باید بدانید که برای حمام آفتاب حتما باید نکات مهمی را رعایت کنید تا پوست بدن و صورت‌تان دچار آسیب و سوختگی نشود. همراه بازارگیت باشید.

راه و روش صحیح آفتاب گرفتن و خوش رنگ شدن پوست بدون آسیب

امروزه بسیاری از خانم‌‌ها به دلیل ترس‌هایی که در رابطه با بیماری‌های پوستی دارند به سراغ آفتاب گرفتن نمی‌روند زیرا ترس از ابتلا به سرطان پوستی به دلیل برخورد نور آفتاب با پوست و عدم مراقبت‌های لازم از پوست وجود دارند. اما باید بدانید که دانشمندان طبق تحقیقاتی که انجام داده‌اند به این نتیجه رسیدند که نور خورشید برای پوست اثرات مثبت و منفی به دنبال دارد. همچنین گفته شده است که اشعه ماورای بنفش که خود عامل بروز بیماری‌های پوستی است اما مقدار مناسب آن می‌تواند برای بدن مفید و ضروری باشد.
در این مقاله قصد داریم شما را با آفتاب گرفتن به شیوه صحیح و فواید و مضرات نور آفتاب آشنا کنیم. اگر قصد برنزه شدن در زیر نور آفتاب را دارید این مقاله را از دست ندهید.

آفتاب گرفتن
راه و روش صحیح آفتاب گرفتن و خوش رنگ شدن پوست بدون آسیب

اثرات نور خورشید روی پوست

هنگامی که پوست بدن در برابر نور خورشید قرار می‌گیرد تولید ویتامین دی در بدن شروع می‌شود. ویتامین دی که به عنوان ویتامین خورشید نیز شناخته می‌شود یکی از مهم‌ترین ویتامین‌ها برای سلامت بدن است. این ویتامین از فشار خون بالا و و التهاب پوست جلوگیری کرده و همچنین به عملکرد صحیح مغز، تقویت ماهیچه‌ها و جلوگیری از سرطان نیز کمک می‌کند. توجه داشته باشید که اگر سطح ویتامین دی بدن شما پایین باشد ممکن است که بسیاری از مشکلات قلبی، جنون و سرطان پروستات بروز یابند.
بهترین راه برای این که پوست بدن همیشه سلامت باشد این است که روزانه ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در زیر نور خورشید قرار بگیرید زیرا این امر از بروز افسردگی و اختلالات عاطفی جلوگیری کرده و موجب افزایش کیفیت خواب می‌شود.

فواید و مضرات آفتاب گرفتن
نور خورشید چه تاثیراتی بر روی پوست می‌گذارد؟

روغن بچه برای آفتاب گرفتن و برنزه شدن

بسیاری از خانم‌ها به دلیل اینکه روغن بچه خاصیتی مشابه محصولات اتو برنزها را دارند از این روغن برای برنزه کردن پوست خود استفاده می‌کنند. توجه داشته باشید که این روغن تنها موجب تغذیه پوست شما می‌شود اما پوست‌تان را در مقابل اشعه‌های مضر نور خورشید محافظت نمی‌کند همچنین موجب جذب تشعشعات فرابنفش نور خورشید نیز می‌شود که این امر می‌تواند موجب سوخته شدن پوست و تغییر رنگ آن به رنگ قهوه‌ای شود.
اگر قصد برنزه شدن سریع پوست با آفتاب را دارید می‌توانید از روغن بچه استفاده کنید زیرا این روغن به برنزه شدن سریع پوست کمک می‌کند اما باید بدانید که این رنگ بیشتر از دو هفته دوام نمی‌آورد و پس از این مدت رنگ پوست‌تان به حالت اول خود باز می‌گردد.

روغن بچه برای آفتاب گرفتن
روغن بچه برای آفتاب گرفتن

آموزش آفتاب گرفتن و برنزه شدن

نکات مهمی که برای آفتاب گرفتن باید در نظر داشته باشید:
1. تهیه وسایل لازم برای آفتاب گرفتن
توجه داشته باشید که آفتاب گرفتن به همین آسانی‌ها نیست. اگر شما برای انجام این کار لوازم مورد نیاز را به همراه نداشته باشید ممکن است که پوست‌تان دچار آفتاب سوختگی شود و یا مشکلات دیگری نیز برای پوست‌تان رخ دهد. شما برای انجام این کار باید همراه خود وسایل زیر را داشته باشید:
ژل لایه بردار و شستشوی بدن

  • ژل ضد آفتاب
  • اسپری روغن آفتاب
  • بالم ضد آفتاب لب
  • عینک آفتابی
  • اسپری پس از آفتاب 
  • کلاه
  • لوسیون بدن 
  • حوله

2. ضد آفتاب با SPF 30 استفاده کنید
بهترین کرم ضد آفتابی که قابلیت محافظت از پوست در برابر نور خورشید را دارد کرم ضد آفتاب با spf ۳۰ است. این کرم ضد آفتاب در برندهای مختلف همچون بایودرما، لافارر و الارو موجود می‌باشد که شما می‌توانید با توجه به علایق و نوع پوست خود خود یکی از این محصولات را تهیه کنید. برای استفاده از این محصول هم باید به میزان مناسبی از این کرم را به پوست خود بمالید اما توجه داشته باشید که این میزان آن آنقدر زیاد نشود که مانع از رسیدن نور خورشید به پوست شما شود.

جلوگیری از سوختگی پوست
ضد آفتاب با SPF 30 استفاده کنید

3. زیر نور آفتاب مرتبا جابجا شوید
اگر قصد دارید پوست‌تان به خوبی رنگ بگیرد بهترین کار این است که مرتب جا به جا شوید تا نور خورشید بر روی یک قسمت از پوست‌تان قرار نگیرد. این امر موجب کاهش خطر بروز آفتاب سوختگی می‌شود و همچنین موجب رنگ گرفتن یک دست پوست‌تان نیز می‌شود.

4. زمان مناسب آفتاب گرفتن بدن خود را بشناسید
همه شما با ملانین پوست آشنایی دارید. ملانین رنگ دانه‌های پوست است که وظیفه برنزه شدن پوست را بر عهده دارد. ملانین پوست هر یک از افراد آستانه تحمل مختص به خود را دارند این آستانه تحمل بین دو تا سه ساعت است و این زمان ممکن است که بیشتر و یا کمتر شود بنابراین شما باید بهترین زمان را برای پوست خود پیدا کنید. اگر شما برای مدت کمی در نور آفتاب قرار بگیرید پوست‌تان تیره نخواهد شد و اما اگر برای مدت زیادی در زیر نور خورشید قرار گیری پوست‌تان به رنگ تیره‌تر خواهد شد.

5. خوراکی هایی که حاوی لیکوپن هستند مصرف کنید
در طی تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۱ انجام گرفت نشان داده شده است که خوراکی های همچون هندوانه و گوجه فرنگی می توانند موجب محافظت از پوست در برابر اشعه های uv خورشید شود بنابراین شما بهتر است که در هنگام آفتاب گرفتن آب هندوانه مصرف کنید.

6. در سایه استراحت کنید
در زمان آفتاب گرفتن هر چند دقیقه یکبار به سایه بروید و اجازه دهید تا پوست‌تان استراحت کند. این امر احتمال بروز آفتاب سوختگی را کاهش می‌دهد و موجب خنک شدن بدن می‌شود.

فواید آفتاب گرفتن

1. جلوگیری از کمبود ویتامین D بدن
یکی از فواید مهمی که نور خورشید برای سلامت بدن دارد جذب ویتامین d از طریق پوست است. به این صورت که پرتو فرابنفش خورشید موجب تولید ویتامین d در بدن می‌شود. این ویتامین علاوه بر افزایش سلامت استخوان‌ها، برای افزایش سیستم ایمنی بدن هم کاربرد دارد. همچنین ویتامین دی به جذب بسیاری از مواد معدنی همچون فسفر و کلسیم کمک بسیاری می‌کند. توجه داشته باشید که اگر کودکان به میزان کافی از این طریق ویتامین d دریافت نکنند ممکن است که در آینده دچار بیماری راشیتیسم (نرمی استخوان) شوند.

2. کاهش احتمال بروز بیماری
با توجه به اینکه قرار گرفتن پوست به مدت زمان زیادی در برابر نور خورشید ممکن است که موجب بروز سرطان پوست شود اما بسیاری از افرادی که به میزان کافی نور خورشید به پوست‌شان نمی‌رسد به بسیاری از بیماری‌های سرطانی مانند سرطان روده، سرطان سینه، سرطان ریه و سرطان پروستات مبتلا شده اند. باید توجه داشته باشید که اگر نور خورشید به میزان کافی به پوست انسان نتابد ممکن است که بسیاری از بیماری‌های دیگری همچون بیماری ام اس، فشار خون بالا، دیابت و بیماری‌های قلبی برای افراد رخ دهد.

فواید آفتاب گرفتن
کاهش احتمال بروز برخی بیماری‌ها با حمام آفتاب

3. بهبود کیفیت خواب
طبق تحقیقات انجام گرفته نشان داده شده است که نور صبحگاهی خورشید می‌تواند موجب به خواب رفتن فرد در شب شود زیرا چشم فرد برای تنظیم ساعت بیولوژیک بدن نیاز به نور خورشید دارد. البته هر چه سن افزایش پیدا می‌کند اهمیت این امر بالاتر می‌رود زیرا چشم‌ها مانند گذشته قابلیت جذب نور خورشید را ندارند در نتیجه فرد ممکن است که به سختی بتواند بخوابد.

4. سلامت چشم‌ها
رسیدن نور خورشید به چشم‌ها نیز مهم است. البته این امر در سنین نوجوانی و جوانی بسیار مهم‌تر است زیرا خورشید می‌تواند موجب کاهش احتمال بروز نزدیک‌ بینی شود اما باید توجه داشته باشید که نور بیش از اندازه خورشید می‌تواند سلامت چشم‌ها را به خطر بی‌اندازد و موجب آب مروارید و یا تاری دید شود.

5. کاهش وزن
طبق نشانه‌هایی که وجود دارند ثابت شده است که نور صبحگاهی خورشید می‌تواند موجب کاهش چربی‌های بدن شود. برای این که شما هم از این امر به بهترین نحو ممکن استفاده کنید باید ۸ صبح تا ۱۲ ظهر به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه در مقابل نور خورشید قرار بگیرید. توجه داشته باشید که اگر این کار را با فاصله بیشتری از ظهر انجام دهید می‌توانید نتیجه مطلوب‌تری بگیرید. طبق تحقیقاتی که دانشمندان انجام داده‌اند احتمال می‌دهند که پرتوهای خورشید قابلیت این را دارند که سلول‌های چربی زیر پوستی را کاهش دهند و موجب کاهش وزن فرد به طور طبیعی شوند. اگر شما این کار را به همراه حرکات کششی و ورزشی انجام دهید می‌توانید علاوه بر کاهش وزن میزان سلامتی بدن خود را هم افزایش دهید.

6. سلامت عاطفی
با توجه به اینکه نور خورشید موجب افزایش ترشح سروتونین در مغز می‌شود و سروتونین وظیفه افزایش انرژی، مثبت اندیشی، آرامش بیشتر و همچنین متمرکز شدن را بر عهده دارد می‌توان گفت که این امر می‌تواند موجب افزایش سلامت عاطفی فرد شود. برخی از پزشکان هنگامی که نشانه‌های افسردگی‌ را در افراد مشاهده می‌کنند دلیل آن را سطح پایین سروتونین می‌دانند و به فرد توصیه می‌کنند که در مقابل نور طبیعی یا مصنوعی قرار گیرد.

 فواید آفتاب گرفتن
فواید آفتاب گرفتن

مضرات نور خورشید

نور خورشید علاوه بر فوایدی که دارد دارای مضراتی نیز است. اگر شما به مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار بگیرید عرق سوز می‌شوید که نشانه‌های این امر بروز جوش‌های قرمز، خارش و سوزش است.
علاوه بر این موضوع قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت طولانی می‌تواند موجب آفتاب سوختگی شود که این امر با تاول در بسیاری از نواحی بدن و حتی لب همراه است.
از دیگر مشکلاتی که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید برای پوست به وجود می‌آورند مسمومیت یا آلرژی به نور است که نشانه‌های این بیماری قرمزی و خارش سینه، پا و بازو است.

فواید و مضرات آفتاب گرفتن
مضرات نور خورشید

بهترین زمان آفتاب گرفتن برای برنزه شدن

طبق تحقیقاتی که دانشمندان انجام داده‌اند نشان داده شده است که صبح، بهترین زمان برای برنزه شدن پوست است. زیرا در این ساعت از روز بدن شروع به تولید پروتئین‌هایی می کند که این پروتئین‌ها وظیفه بهبود تاثیرات مضر نور خورشید را بر عهده دارند. به طور کلی در این ساعت از روز تولید این پروتئین‌ها به بیشترین میزان خود می‌رسد و همین امر موجب محافظت از سلول‌های پوستی در برابر نور خورشید می‌شود. با توجه به این که میزان تولید این پروتئین‌ها در ساعت ۷ صبح به بیشترین میزان خود می‌رسد بنابراین می‌توان گفت که بهترین زمان آفتاب گرفتن برای برنزه شدن این ساعت از روز می‌باشد.

بهترین زمان آفتاب گرفتن برای جذب ویتامین d

بهترین زمان آفتاب گرفتن برای جذب ویتامین d ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر است. دقیقا زمانی که زاویه خورشید در بالاترین حد خود است. البته اگر قصد دارید از آفتاب کمک بگیرید تا تولید ویتامین D بدن‌تان بهبود پیدا کند باید نکاتی را رعایت کنید. به عنوان مثال اگر در ساحل می‌خواهید آفتاب بگیرید باید از نوک بینی و گوش‌های‌تان در برابر نور خورشید محافظت کنید زیرا این نواحی بیشتر از نواحی دیگر در معرض نور خورشید قرار دارند. همچنین برای محافظت از چشم‌های‌تان بهتر است که از کلاه یا عینک آفتابی استفاده کنید در پایان هم توجه داشته باشید که بهترین میزان برای آفتاب گرفتن ۱۰ تا ۱۵ دقیقه است.

بهترین زمان آفتاب گرفتن برای جذب ویتامین d
بهترین زمان آفتاب گرفتن برای جذب ویتامین d

مطلب مفید بود؟
4
0
اشتراک گذاری:
مطالب پیشنهادی